Разлика помеѓу преработките на „ФК Болоња“

Одземени 473 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|pattern_so3=_bolognafc1617t
}}
'''ФК Болоња''' е [[Италија|италијански]] [[Фудбал|фудбалски]] клуб од градот [[Болоња]], формиран во [[1909]] година. Низ историјата тие имаат освоено седум титули во [[Серија А|италијанското првенство]] и се шестиот најуспешен тим во [[Италија]].
 
Низ историјата клубот има освоено седум титули во [[Серија А|италијанското првенство]] и се шестиот најуспешен тим во [[Италија|земјата]].
Прекарот на тимот е ''Рособлу'' поради црвено-сината пругаста комбинација кој ја имаат на дресовите во нивните домашни натпревари. Инаку црвената и сината боја се и официјални бои на градот Болоња. Клубот настапува на [[Стадион Ренато Дал'Ара|стадионот Ренато Дал'Ара]] кој е со капацитет од 38,279 седишта.
 
Прекарот на тимот е ''Рособлу'' поради црвено-сината пругаста комбинација кој ја имаат на дресовите во нивните домашни натпревари. Инаку црвената и сината боја се и официјални бои на градот Болоња. Клубот настапува на [[Стадион Ренато Дал'Ара|стадионотСтадионот Ренато Дал'Ара]] кој е со капацитет од 38,279 седишта.
Болоња се врати во [[Серија А]] во сезоната 2008-09, откако претходно ја напушти најквалитетната италијанска лига во сезоната 2004-05 кога во плеј-аут двомеч натпревар беа поразени од [[ФК Парма | Парма]] со вкупен резултат 2-1.
 
Минатата сезона Болоња заврши на 9.место во Серија А.
 
== Титули ==