Дар ес Салам: Разлика помеѓу преработките

с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Прва Светска војна +Прва светска војна))
===Туризам===
Во градот има разни музеи, вклучувајќи го Националниот музеј и Селскиот музеј. Недалеку се сместени и Ботаничките градини.
[[Податотека:Kaole Ruins in Bagamoyo, Tanzania.JPGjpg|thumb|Рушевините во Каоле кај Багамојо]]
На еден час возење се наоѓа местото [[Багамојо]], каде можат да се видат старите рушевини на местото Каоле. Популарни излетнички места се полуостровот Мсасани на север и местото Кигамбони на југ. Недалеку од градот се и островите што сочинуваат морски резерват, каде може да се разгледа интересна подводна фауна и да се посетат плажите. Во околината се организираат тури на местата кадешто се одгледуваат и преработуваат зачини, прошетки низ Камениот Град и средби со карактеристичните црвени мајмуни. За неизоставен дел се смета и [[сафари]]то и посетата на националните паркови [[Национален парк Селус|Селус]], [[Национален парк Серенгети|Серенгети]] и [[Национален парк Езеро Мањара|паркот на Езерото Мањара]].
 
206

уредувања