Разлика помеѓу преработките на „Малцински интереси“

с
с
с (додадена Категорија:Корпоративни финансии користејќи го HotCat)
Во [[Сметководство|сметководството]], '''малцински интереси''' (или неконтролирачка камата) се делот од [[Акции|акциите]] на подружницата што не е во сопственост на матичната [[корпорација]]. Големината на малцинскиот интерес во подружницата генерално е помалку од 50% од извонредните акции, или корпорацијата генерално ќе престане да биде подружница на родителот.
 
[[Категорија:Корпоративни финансии]]
13.428

уредувања