Разлика помеѓу преработките на „3 век“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Во [[предколумбиска Америка]], културата [[Адена]] од долината на реката [[Охајо (река)|Охајо]] пропаднала, за на нејзино место да се развие [[Хоупвелска култура|Хоупвелската култура]]. Цивилизацијата на [[Маи|Маите]] во [[Средна Америка]] навлегла во својата класична ера.
[[Податотека:World map 250 CE.png|мини|208x208пкс198x198px|Мапа на светот во 250 година.]]
 
== Римската империја во 3 век ==