Разлика помеѓу преработките на „3 век“

Додадени 2.258 бајти ,  пред 1 година
откритија и слики
(додаток на личности)
(откритија и слики)
 
== Личности ==
[[Податотека:Caracalla MAN Napoli Inv6033 n01.jpg|мини|195x195пкс|Императорот Каракала]]
[[Податотека:Giulia domna, moglie di settimio severo, con busto non pertinente, inv. 2210.JPG|мини|228x228пкс|Јулија Домна]]
[[Податотека:Alexander Severus Musei Capitolini MC471.jpg|мини|195x195пкс|Императорот Александар Север]]
[[Податотека:5305 - Brescia - S. Giulia - Ritratto di Claudio II il Gotico - Foto Giovanni Dall'Orto, 25 Giu 2011.jpg|мини|220x220пкс|Императорот Клавдиј II]]
[[Податотека:Probus Musei Capitolini MC493.jpg|мини|222x222пкс|Марко Аврелиј Проб, римски император]]
[[Податотека:Istanbul - Museo archeol. - Diocleziano (284-305 d.C.) - Foto G. Dall'Orto 28-5-2006 (cropped enhanced).jpg|мини|195x195пкс|Императорот Диоклецијан]]
[[Податотека:Plotinos.jpg|мини|174x174пкс|Плотин, римски филозоф]]
 
* [[Александар Север]], римски император
 
== Откритија ==
 
* [[Кочија насочена кон југ|Кочијата насочена кон југ]], механички уред на тркала кој делува како компас за насока, била изум на кинескиот инженер [[Ма Јун]].
* [[Чуг Лианг]] го пронашол летечкиот фенер - мал балон направен од хартија, со отвор на дното каде гори слаб оган кој го крева балонот во воздух. Се смета дека на почетокот се користел за воено сигнализирање.
* [[Повторувачки самострел|Повторувачкиот самострел]] или полуавтоматскиот самострел била подобрена верзија на модел кој првпат се појавил за време на [[Период на завојувани држави|Периодот на завојуваните држави]].
* Според некои извори [[Чуг Лианг]] измислил примитивен модел на [[мина]].   
 
== Наводи ==