Разлика помеѓу преработките на „1251“

Одземени 7 бајти ,  пред 2 години
→‎Европа: дополнување
(→‎Европа: дополнување)
* Кралот [[Конрад IV]] ја напаѓа [[Италија]], но не ги покорува поддржувачите на [[Папа Инокентиј IV]].
* [[Берлин]] ги добива своите градски права.
* [[Отокар II (Бохемија)|Отокар]], е избран [[Владетели на Австрија | ВојводатаВојвода од Австрија]].
* За прв пат се споменува градот [[Фалкенберг/Елстер]].
* За прв пат се споменува градот [[Минхенбернсдорф]].