Разлика помеѓу преработките на „1251“

Додадени 444 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
* [[Берлин]] ги добива своите градски права.
* [[Отокар II (Бохемија)|Отокар]], е избран [[Владетели на Австрија | Војводата од Австрија]].
* За прв пат се споменува градот [[Фалкенберг/Елстер]].
* За прв пат се споменува градот [[Минхенбернсдорф]].
* За прв пат се споменува градот [[Пјарну]].
* Бил основан цистерцијански манастир во [[Бад Берка]].
* [[Витшток]] ги добива своите градски права.
 
==== Азија ====