Разлика помеѓу преработките на „1251“

Додаден 2.591 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{PAGENAME}} +{{subst:PAGENAME}} & -{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch: +{{subst:#switch:))
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1251. година се протега во 3887 и 3888, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3947 и 3948 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 1794. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 648 и 649 исламска година.
 
== Настани ==
=== По место ===
==== Европа ====
* [[април]] - Започнување на [[Пастирска крстоносна војна (1251)|Првата пастирска крстоносна војна]] во [[Франција]].
* [[26 декември]] - Кралот на Шкотска [[Александар III (Шкотска)|Александар III]] се оженува за ќерката на англискиот крал [[Хенри III]], [[Маргарет (кралица на Шкотска)|Маргарет]], предизвикувајќи борба за власт меѓу двајцата монарси.
* [[Андре де Лонжумо]], испратен пред две години од кралот [[Луј IX]] како амбасадор во [[Монголија]], се среќава со кралот во Палестина; неговата мисија се смета за неуспех.
* [[Миндовг]] е покрстен и по две години крунисан како крал на Литванија.
* [[Александар Невски]] го потпишува првиот мировен договор меѓу [[Киевска Русија]] и [[Норвешка]].
* Кралот [[Конрад IV]] ја напаѓа [[Италија]], но не ги покорува поддржувачите на [[Папа Инокентиј IV]].
* [[Берлин]] ги добива своите градски права.
* [[Отокар II (Бохемија)|Отокар]], е избран [[Владетели на Австрија | Војводата од Австрија]].
 
==== Азија ====
*
* [[Монгке-кан]] е избран за четврти кан на [[Монголското Царство]].
 
== Родени ==
* [[2 септември]] - [[Френсис Фабриано]], италијански писател (п. [[1322]])
 
*
 
== Починале ==
* [[јануари]] - [[Боемунд V Антиохиски]]
* [[25 јануари]] - [[Принцеза Риши]] (р. [[1197]])
* [[9 февруари]] - [[Матеј II (војвода од Лорен)|Матеј II]], војвода од Лорен
* [[6 март]] - [[Роза Витербо]], италијански светец (р. [[1235]])
* [[31 март]] - [[Вилијам Моденски]], епископ од Модена
* [[6 јуни]] - [[Вилијам II (гроф од Фландрија)|Вилијам III]], гроф на Фландрија
* [[7 септември ]] - [[Виола Ополска]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
*
{{commonscat|1251}}