Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додадени 1.052 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox football biography 3
| playername = Ешли Јанг<br>Ashley Young
| image = [[File:Ashley Young, Ashley2018-06-13 1.jpg|frameless200px]]
| height = {{height|m=1.75}}
| dateofbirth = {{роден на|9|јули|1985}}
| cityofbirth = {{роден во |Стивениџ|}}
| countryofbirth = [[Англија]]
| nationality = {{flagicon|Англија}} [[Англија]]
| currentclub = [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]]
| currentclub = {{Fb team Manchester United}}
| clubnumber = 18
| position = [[Среден ред (фудбал)|крило]], [[Среден редОдбрана (фудбал)|плејмејкербек]]
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[Ватфорд{{Fb ФК|Ватфорд]]team Watford}}
| years1 = 2003-2007 | caps1 = 98 | goals1 = 19 | clubs1 = [[Ватфорд{{Fb ФК|Ватфорд]]team Watford}}
| years2 = 2007-2011 | caps2 = 157 | goals2 = 30 | clubs2 = [[Астон{{Fb Вила]]team Aston Villa}}
| years3 = 2011- | caps3 = 26152 | goals3 = 613 | clubs3 = [[ФК{{Fb Манчестерteam Јунајтед|МанчестерManchester Јунајтед]]United}}
| nationalyears1 = 2007- | nationalcaps1 = 26 | nationalgoals1 = 6 | nationalteam1 = {{flagicon|Англија}} [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]]
| pcupdate = 15 фебруари 2012
| ntupdate = 15 фебруари 2012
}}
 
'''Ешли Сајмон Јанг''' или ([[англиски јазик|англиски]]: ''Ashley Simon Young''), (роден на 9 јули, 1985) е [[Англија|англиски]] [[фудбалер]], којиграч игра какоод [[играчОдбрана (фудбал)|одбраната]] или од [[Среден ред (фудбал)|средниот ред|крило]] зана [[ФК Манчестер Јунајтед | Манчестер Јунајтед]] и на [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англискиотанглиската национален тимрепрезентација]]. Роден и израснат во [[Хертфордшаир]], Јанг ја започна својата кариера во [[Ватфорд ФК | Ватфорд]], што го прави својот прв сениорски настап во 2003 година под раководство на Реј Левингтон. Тој стана стандарден првотимец во сезоната 2004-05, и беше еден од клучните играчи на Ватфорд во нивна промоција во сезоната 2005-06. Јанг продолжи да игра добро за Ватфорд во [[Премиер лига]]та, а во јануари 2007 година тој се префрли во [[Астон Вила]] за сума од £ 8.000.000, што се издига на £ 9.650.000 со Add-ons. Тој се смести во првиот тим на тимот од [[Вила Парк]], и оттогаш заработи 18 меча за Англија, постигнувајќи четири гола. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпиша за Манчестер Јунајтед за непознат надоместок.
 
Роден и израснат во [[Хертфордшаир]], Јанг ја започнал својата кариера во {{Fb team (N) Watford}}, за кого го направил својот прв сениорски настап во 2003 година под раководството на [[Реј Луингтон]]. Тој станал стандарден првотимец во сезоната 2004-2005, и бил еден од клучните играчи на Вотфорд во нивна промоција во сезоната 2005-2006. Јанг продолжил да игра добро за Вотфорд и во [[Премиер лига на Англија 2006-2007|Премиер лига]]та, а во јануари 2007 година тој направил трансфер во {{Fb team (N) Aston Villa}} за сума од 8.000.000 фунти, што подоцна поради одредени додатоци се издигнал на 9.650.000 фунти. Тој брзо го пронашол своето место во стартната постава на екипата од [[Вила Парк]], и со својте добри перформанси за Вила дури заработил место во англиската репрезентација. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпишал за Манчестер Јунајтед за непознат надоместок.
 
Од 2007 досега Јанг запишал 39 натпревари за репрезентацијата на ''Гордиот Албион'' и постигнал 7 гола. Тој ја претставувал својата репрезентација на [[Европско првенство во фудбал 2012|Европското првенство 2012]]. Исто така, во мај 2018 тој бил избран од селекторот [[Гарет Саутгејт]] меѓу 23-цата фудбалери на Англија кој се нашле на списокот за [[Светско првенство во фудбал 2018|Светското првенство 2018]] во [[Русија]].
 
== Титули ==
=== {{flagicon|Англија}} Манчестер Јунајтед ===
 
[[ФА Комјунити Шилд]] : 2011
=== Манчестер Јунајтед ===
 
[[ФА Комјунити Шилд]] : 2011
 
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.manutd.com/en/Players-And-Staff/First-Team/Ashley-Young.aspx Ешли Јанг] на ManUtd.com
 
*[http://www.manutdsoccerway.com/enplayers/Playersashley-And-Staffyoung/First-Team2553/Ashley-Young.aspx Peofile]Ешли Јанг на ManUtd.comsoccerway]
*[http://www.soccerway.com/players/ashley-young/2553/ Профил на soccerway]
 
{{Manchester United F.C. squad}}
{{Состав на Англија на Светското првенство 2018}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Јанг, Ешли}}
[[Категорија:Фудбалери на ФК Вотфорд]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Астон Вила]]