Разлика помеѓу преработките на „Паралово“

Додадени 1.143 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
|5
|}
 
== Родови ==
Паралово е старо Македонско православно село,во селото најстари се Мојановци,Клечковци и Миленковци за кои се вели дека се во селото од како постанало тоа.
 
Родови во Паралово се;Мојановци(8к.) Клечковци(1к.) и Миленковци(1к.) се староседелци;Коруновци(6к.) доселени се од селото [[Мегленци]],таму биле старинци;Магенци или Тапановци(4к.) доселени се од селото [[Грнчари]] во [[Преспа|Преспа;]] Симоновци(2к.) за нив се мисли дека се доселени од селото Мегленци;Ричковци(1к.) доселени се од соседното село [[Грумази]],таму имаат истоимени роднини;Угревци(1к.) доселени се во 1925та од селото [[Пожарско]],во Егејска Македонија.
 
== Општествени институции ==
2.657

уредувања