Разлика помеѓу преработките на „Лазар Личеноски“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Лазар Личеноски''' ({{роден во|Галичник}}, {{роден на|26|март|1901}} - {{починат во|Скопје}}, {{починат на|10|април|1964}}) — македонски [[експресионизам|експресионистички]] [[сликар]] и еден од најавтентичните сликари на македонскиот [[Пејзажнопределно сликарство|пејзажпредел]], во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и [[мртва природа]], [[портрет]]и и [[мозаик|мозаици]].<ref>{{наведена книга|last=Блаже Конески, Димитар Башевски|title=Ликови и теми|publisher=Култура|date=1990}}</ref><ref>{{наведена книга|first=Надица|last=Бошковска|title=Библиографија на македонската ликовна уметност|publisher=[[НУБ „Климент Охридски“]]|date=2000|edition=2}}</ref>
 
== Образование ==
[[Категорија:Македонски сликари]]
[[Категорија:Експресионистички сликари]]
[[Категорија:Пределни сликари]]
[[Категорија:Луѓе од Галичник]]