Архитект: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Професионално, архитектонските одлуки влијаат на животот на луѓето и јавната безбедност, поради што е потребно архитектите да поминат соодветно високо образование за да стекнат со соодветно овластување за проектирање на различни категории на објекти. Условите за добивање на овластувањето се разликува во различни земји согласно нивната легислатива.
 
Термините „архитект“ и „архитектура“ исто така се користат и во дисциплините [[пејзажнапределна архитектура]], бродоградителска архитектура, а често и во информациските технологии.
 
== Наводи ==