Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 3 промени (од Edin47) и ја поврати преработката 3739690 на Ehrlich91)
с
Од [[14 век]] до [[17 век]], една од најважните муслимански територии била [[Малска империја|Малската империја]], со престолнина во [[Тимбукту]].
 
Во [[18 век]] постоеле три големи муслимански империи: [[Отоманска империја|отоманската империја]] во [[Турција]], [[Среден исток|Средниот Исток]] и средоземјето; [[СафавидиСефевиди|СафавидскатаСефевидското империјаЦарство]] во [[Иран]]; и [[Могулско Царство|Могулското Царство]] во [[Индија]]. Веќе во [[19 век|19-тиот век]], трите држави потпаднале под политичките и економски притисоци на европските магнати. По [[Прва светска војна|Првата Светска војна]], остатоците од Отоманската империја биле распарчени како европски [[протекторат]]и или [[зона на интерес|зони на интерес]]. Исламот и исламската политичка власт оживеала во [[20 век|20-тиот век]]. Меѓутоа, односите помеѓу исламскиот свет и западот останале влошени.
 
=== Современиот ислам ===