Разлика помеѓу преработките на „1210“

Додадени 4.469 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{PAGENAME}} +{{subst:PAGENAME}} & -{{#expr: +{{subst:#expr: & -{{#switch: +{{subst:#switch:))
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1210. година се протега во 3846 и 3847, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3906 и 3907 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 1753. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 606 и 607 исламска година.
 
== Настани ==
=== По област ===
==== Азија ====
[[Џуци]], најстариот син на [[Џингис Кан]], води кампања против киргискиот народ.
 
==== Европа ====
*
* [[мај]] - [[Втор парламент на Ревеника]] се одржува во [[Ревеника]] во [[Централна Грција]], што резултира со [[конкордат]] помеѓу кнезовите на [[Франкократија]] и римокатоличкото свештенство.
* [[18 јули]] - [[Битка кај Гестилрен]]: Поранешниот крал [[Сверкер II Шведски]] е поразен и убиен од страна на владеачкиот крал [[Ерик Х Шведски]].
* [[18 ноември]] - [[Отон IV (Свето Римско Царство)|Отон IV]] е екскомунициран од [[Папа Инокентиј III]], поради неговата инвазија на јужна Италија, спротивно на [[Вормски конкордат|Вормскиот конкордат]].
* [[21 ноември]] - Кралот Ерик Х е крунисан, што е првото познато крунисување на шведски крал. Кратко потоа, се оженил со данската принцеза [[Рихеза Данска]], со цел да ја зајакне својата врска со данскиот крал [[Валдемар II Дански]].
* Кралот [[Јован Безземниот]] подига £ 100,000 од црковниот имот како извонредна фискална такса. Операцијата е опишана како „непроценлива и неспоредливо изненадувачка“ од современи извори<ref>{{cite journal|last=Ferris|first=Eleanor|title=The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown|journal=American Historical Review|year=1902|volume=8|issue=1}}</ref>.
* [[Ливонска крстоносна војна]] - [[Битката кај Умера]]: [[Естонија| Естонските]] сили го поразуваат [[Ливонско братство на мечот|Ливонското братство на мечот]].
* Цитаделата на [[Акрокоринт]] во [[Грција]] се предала на [[Четврта крстоносна војна|Крстоносците]], по петгодишна опсада.
 
=== РодениПо тема ===
==== Уметност и култура ====
* [[Готфрид фон Страсбург]] ја пишува својата епска поема ''„[[Тристан]]“'' (приближен датум).
 
==== Природа ====
*
* [[24 септември]] - Венера [[окултација|окултира]] Јупитер (последна таква појава до [[1570]]).
 
==== Религија ====
* [[Папа Инокентиј III]] дава дозвола на [[Френсис Асиси]], за да основа нов ред.
* Црквата Света Елена во Лондон е основана од Бенедиктински калуѓерки.
</ onlyinclude>
 
== Родени ==
* [[5 мај]] - Крал [[Афонсо III Португалски]] (п. [[1279]])
* [[24 јуни]] - Грофот [[Флоренс IV (гроф од Холандија)|Флоренс IV]], гроф од Холандија (п. [1234]])
* [[22 јули]] - [[Јована Англиска (кралица на Шкотска)|Јована Англиска]], сопруга на [[Александар II Шкотски]] (п. [[1238]])<ref>{{cite book|last1=ed.|first1=Elizabeth Ewan|title=The biographical dictionary of Scottish women : from the earliest times to 2004|date=2006|publisher=Edinburgh Univ. Press|location=Edinburgh|isbn=0-7486-1713-2|page=400|edition=Reprinted.}}</ref>
 
== Починале ==
* [[17 јули]] - [[Сверкер II Шведски]], крал на Шведска [[1196]] - [[1208]]
* ''непозната дата''
** [[Боџо Гукса]], корејски будистички филозоф
** [[Кутб ад-дин Ајбак]], првиот муслимански владетел на Њу Делхи
** [[Матилда де Браоз]], англиски благородник (р. [[1155]])
 
*
{{commonscat|1210}}
 
[[Категорија:13 век|01210]]
[[Категорија:1210| ]]