Разлика помеѓу преработките на „Домагој Вида“

Додадени 93 бајти ,  пред 2 години
с
додадена Категорија:Хрватски фудбалери користејќи го HotCat
с (додадена Категорија:Хрватски фудбалери користејќи го HotCat)
[[Податотека:Vida 2018 2.jpg|мини|Домагој Вида]]
 
'''Домагој Вида''' ({{роден [[на|29. |април]] [[|1989]]. Во}}, [[Осиек]]) играл [[фудбал]]ски репрезентативец на [[Фудбалска репрезентација на Хрватска|Хрватска]] кој игра во [[ФК Бешикташ]]. Може да игра на сите позиции во одбранa. БисокВисок е 184 цм.
 
== КлубскаКлупска кариера ==
Домагој поминал низ сите младински клубови на Осиек. Со 14. години почнал да тренира, и за три години стигнал до првиот тим на Осиек. Наредните четири сезони ги провелппоминал во клубот на ОсиекиОсиек, и за тоа времебележивреме бележи 88 настапи. Со одличните игри во дресот на [[Осиек]] привлекол внимание од многу клубови. Прво заминал во загребскиотзагрепскиот Динамо Загреб. Сепак во јули 2009 год.година за 2/5 милиони евра одипреминал во [[ФК Бајер Леверкузен]]. Во својата дебитантска сезона во дресот на [[ФК Бајер Леверкузен]] ги бележи првите настапи во европските натпревари. Дебитираше во [[16. септември]] [[2010]] година, како измена во мечот против [[ФК Розенборг]]. Во [[БуднеслигаБундеслига]]та дебитирадебитирал на [[5. март]] [[2011]] година во мечот против [[ФК Волфсбург]].
 
== Репрезентација ==
Ги поминал сите младински селекции на [[Фудбалска репрезентација на Хрватска]]. За селекцијата А дебитирал на [[23. мај]] [[2010]] годинана пријателскиот меч против [[Фудбалска репрезентација на Велс]]. Влегол во игра во 75. минута.
 
[[Категорија:Хрватски фудбалери]]