Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Додадени 348 бајти ,  пред 2 години
дополнување
(дополнување)
 
Ајдутството продолжило и се засилило и во наредните векови и било опеано во многу ајдутски народни песни.
 
==Ајдутството како тема во уметноста==
* „Ајдучка песна“ - песна на [[Никола Јонков Вапцаров]] од 1929 година.<ref>Никола Ј. Вапцаров, ''Песни''. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 42.</ref>
 
== Извори ==
<references/>
 
 
[[Категорија:Ајдуци| ]]