Разлика помеѓу преработките на „Брајтон“

Одземен 61 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
{{внимание}}
'''Брајтон''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Brighton'') е место во [[ОбинетотоОбединетото Кралство]] во [[Англија]]. Се наоѓа на јужната страна на [[Англија]] и заедно со местото [[Хоув]] го сочинува градот [[Брајтон и Хоув]]. Брајтон е едно од омилените англиски летовалишта. Со проценката од 2007 во градот живеело 141.268 жители.
 
== Историја ==
=== Туризам ===
 
Плажата представувапретставува главна атракција со разноврснии пабови, барови, ресторани, ноќни клубови и разноврсни забави измеѓу два мола. Бидејќи Брајтон се наоѓа на помалку од час [[возот]] од [[Лондон]], стана многу популарна дестинација за жителите на главниот град. Во источниот дел од брегот постои една од најголемите марини во [[Европа | Европа]].
 
 
[[Категорија:Градови во Англија]]
[[Категорија:Википројект географија/]]