Разлика помеѓу преработките на „Microsoft“

Додадени 998 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
| homepage = [http://www.microsoft.com/worldwide/ microsoft.com]
}}
Корпорацијата Микрософт (анг.[[англиски]]: ''Microsoft Corporation'') е Американскаамериканска [[мултинационална корпорацијакомпанија]] со главен штабседиште во Редмонд, [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]]. Мајкрософт произведува, лиценцира, продава и овозможува поддршка за [[Софтвер|компјутерски софтвер]], потрошувачка електроника, персонални компјутери[[компјутер]]и и сервисирање. Нивни најдобри производи се: оперативните системи Мајкрософт„Мајкрософт виндоусвиндоус“ (анг. ''Microsoft Windows''), комплетот Мајкрософт„Мајкрософт ОфисОфис“ (анг. ''Microsoft Office'') и веб-прелистувачот Интернет„Интернет ЕксплорерЕксплорер“ (анг. ''Internet Explorer''). Нивните главни хардвер производи се играчката конзола Иксбокс„Иксбокс“ (анг. ''Xbox'') и серијата на таблети Мајкрософт„Мајкрософт СурфејсСурфејс“ (анг. ''Microsoft Surface''). Мајкрософт е најголемиот произведувач на софтвер (анг. Software), сметано според приходиприходите. Исто така, Мајкрософт е една од најважните светски компании.
Мајкрософт е основан од [[Бил Гејтс]] и [[Пол Ален]] на 4ти4 Април,април 1975 година, за развивање и продажба на основни извршните програми за Алтер 8800 (анг. Altair). Мајкрософт израсна доволно за да доминира на пазарот на оперативни системи за персонални компјутери со МС-ДОС (анг. MS-DOS) кон средината на 1980тите1980-тите, по кој дојде и Мајкрософт„Мајкрософт ВиндоусВиндоус“ (анг. ''Microsoft Windows''). Првата јавна понуда на компанијата во 1986, следена од растот на цената на акциите, создаде 3 милјардери и 12,000 милионери од вработените на Мајкрософт. Од 1990тите, Мајкрософт значајно се оддели од пазарот на оперативни системи и откупи голем број на корпорации. Во Мај 2011, Мајкрософт ја откупи Скајп Технолоџис (анг. ''Skype Technologies'') за 8.5 милјарди долари, што претставува нивно најголемо откупување досега.
 
Од 2013 година, Мајкрософт„Мајкрософт“ е доминантен на пазарот на оперативни системи компатибилни со [[ИБМ]] (анг. ''IBM'') и пазарот на канцелариски софтвер (со софтверот Мајкрософт„Мајкрософт ОфисОфис“). Компанијата исто така произведува голем број на разнолик софтвер за персонални копјутери и сервери, и исто така е активна во полиња како што се Интернет-пребарувањето (со интернет пребарувачот Бинг), индустријата за видео игри (со Иксбокс„Иксбокс“, Иксбокс„Иксбокс 360360“ и Иксбокс„Иксбокс 11“ конзолите), маркетот на дигитални услуги (преку МСН), мобилните телефони (преку оперативниот систем Виндоус„Виндоус Фоун [анг.Фоун“, ''Windows Phone]''). Во Јунијуни 2012 година, Мајкрософт за првпат влезе во пазарот на производство на персонални компјутери со лансирањето на Мајкрософт„Мајкрософт СурфејсСурфејс“ (асортиман на таблети).
 
==Историја==
===Дивизија за Забава и Уреди===
Дивизијата за Забава и Уреди ги произведува Виндоус ЦЕ (анг. Windows CE), оперативниот систем за вградените системи и Виндоус Фоун (анг. Windows Phone), оперативниот систем за паметните телефони. Мајкрософт првобитно влезе на пазарот за мобилни телефони со Виндоус ЦЕ за уредите дизајнирани да бидат држани во раце, подоцна развивајќи го оперативниот систем Виндоус Мобајл (анг. Windows Mobile) и на крај, Виндоус Фоун (анг. Windows Phone). Виндоус Це е дизајниран за уреди каде што оперативниот систем не е видлив за крајниот корисник, воглавно за апарати и коли. Дивизијата исто така произведува компјутерски игри кои работат на компјутери кои користат Виндоус и други оперативни системи. Во овие игри спаѓаат: Age of Empires, Halo и серијата Microsoft Flight Simulator. Исто така оваа дивизија е дом и на Бизнис Единицата Макинтош (анг. Macintosh Business Unit) која го произведува оперативниот систем Макинтош вклучувајќи го и Мајкрософт Офис 2011 (анг. Microsoft Office 2011). Дивизијата за Забава и Уреди дизајнира, промовира, и произведува електроника за потрошувачите вклучувајќи ја и играчката конзола Xbox 360, медиа плејерот Зун (анг. Zune), како и интернет-базираната ТВ - МСН. Мајкрософт исто така промовира хардвер за персонални компјутери вклучувајќи глувци, тастатури, и различни гејмерски контролери, како што се џојстикот и гејмпедот (рачка за играње).
 
==Преземања==
Во 2018 година, „Мајкрософт“ објавил дека постигнал договор за купување на фирмата „[[Гитхаб]]“ (''GitHub'') по цена од 7,5 милијарди [[долар]]и, а тоа ретставувало второто најголемо преземање по она од 2016 година, кога „Мајкрософт“ ја презел фирмата „Линкдин“ (''LinkedIn'') по цена од 26 милијарди долари.<ref>Мирослав Саздовски, „Мајкрософт го купува Гитхаб за 7,5 милијарди долари“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 241, јули/август 2018, стр. 82.</ref>
 
==Култура==
 
===Лого===
Микрософт го презеде така-нареченототаканареченото Пак„Пак-Ман ЛогоЛого“ (анг. ''Pac-Man Logo''), дизајнирано од Скот Бејкер (анг. ''Scott Baker'') во 1987 година. Бејкер нагласи дека новото лого, кое е изработено со Хелветика закосен слог (анг. ''Helvetica italic typeface'') , има закосена црта помеѓу О и С за да се нагласи подвижноста и брзината на компанијата. Дејв Норис (анг. ''Dave Norris'') започна кампања за зачувување на старото лого на Микрософт (која всушност беше внатрешна шега во компанијата). Старото лого беше зелено, со сите големи букви, и имаше екстравагантна буква О - наречена блиббет (анг. ''Blibbet''), која подоцна беше отрфрлена. Логото на Микрософт со натписот “Ваш потенцијал. Наша страст” (анг. ''Your potential. Our passion'') под главното име на корпорацијата, е слоган кој Микрософт го користеше во 2008 година. Во 2002 година, компанијата започна да го користи новото лого во Соединетите Американски Држави и подоцна започна ТВ кампања со новиот слоган, наместо стариот “Каде„Каде сакаш да одиш денес? (анг. ''Where do you want to go today?''). За време на приватната конференција на Микрософт (анг. ''Microsoft Global Exchange'') во 2010 година, Микрософт го најави новиот слоган на компанијата наречен “Биди тоа што следи” (анг. ''Be What’s Next'').
На 23ти Август, 2012, Микрософт го прикажа своето ново корпоративно лого за време на отварањето на 23тата23. Микрософт продавница во Бостон, најавувајќи ја промената на фокусот на компанијата – од класичниот стил кон новиот модерен и егоцентричен стил на интерфејс кој ќе се користи на Виндоус платформите за телефони, на Иксбокс 360 (анг. Xbox 360), на Виндоус 8 и на следните Офис комплети. Новото лого исто така вклучува и 4четири квадрати со боите на претходното Виндоус лого. Сепак ова лого не е целосно ново бидејќи се користеше во рекламите за Виндоус 95 (анг. ''Windows 95'') кон средината на 90тите1990-тите.
 
== Наводи ==
[[Категорија:Microsoft| ]]
[[Категорија:Американски информатички претпријатија]]
[[Категорија:Претпријатија во САД]]