Разлика помеѓу преработките на „Науелито“

Додадени 26 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Митолошко суштество|name= Науелито|image= Nahuelito.jpg |caption=Фотографија снимена во 1988 година која наводно го прикажува ова суштество.|Sub_Grouping= |Grouping=|Similar_creatures= | Habitat =[[Науел Уапи (езеро)|Науел Уапи]], [[Патагонија]]|Region={{Знаме| Аргентина}} | first_sight =[[1910]] |last_sighting= [[1988]]}}
 
'''Науелито''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Nahuelito'') е [[езерски чудовишта|езерско чудовиште]] кое наводно живее во езерото [[Науел Уапи (езеро)|Науел Уапи]] во [[Аргентина]]. Како и [[Чудовиште од Лох Неса |Чудовиштето од Лох НесаНес]], оваа суштествое опишувано е како големо змијолико суштество. Постојат неколку фотографии кои наводно го прикажуваат ова суштество.<ref>{{cite web |url= http://www.strangemag.com/nahuelito.html |title= NAHUELITO, PATAGONIAN LAKE MONSTER |work= NESSIE and Other Lake Monsters |last=Chorvinsky|first=Mark|publisher= strangemag.com |accessdate = 05. 01. 2010}}</ref>
 
== Историја ==
ПриказниПриказните за оваа суштество датираат од првите децении на [[20 век]]. Од [[1922]] година во зоолошката градина во [[Буенос Ајрес]] се обидуваобидувале да докажедокажат дека праисториското суштество [[плесиосаур]] живее во езератезерата на [[Патагонија]].<ref>[http://patagoniamonsters.blogspot.com/2009/12/plesiosaur-at-laguna-negra-plesiosaur.html The Plesiosaur at Laguna Negra]</ref><ref>[http://patagoniamonsters.blogspot.com/2009/12/patagonian-plesiosaur-photographs.html The Patagonian Plesiosaur – Photographs]</ref>
 
На [[17 април]] [[2006]] година, локалниот весник "El Cordillerano"„Ел Кордилјерано“ известил дека анонимен фотограф испратил две фотографии кои наводно го прикажуваат ова суштество. Анонимниот испраќач је напишал: ''Тоа не е превртено стебло. Тоа не е бран. Науелито го покажалпокажало своето лице. Езеро Науел Уапи, сабота 15 април, 9 час. Јас не давам свои лични податоци за да ги избегнам идните главоболки''.<ref>{{cite web |url= http://www.cryptomundo.com/cryptozoo-news/nahuelito-pix/ |publisher= Cryptomundo |title=Breaking News: Nahuelito Photographed |accessdate = 05. 01. 2010}}</ref>
 
== Наводи==