Разлика помеѓу преработките на „Централна станица на Амстердам“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Amsterdam Centraal station“)
 
{{Infobox station
| name = Amsterdam Centraal
| type =
| style = NS
| image = Amsterdam Centraal 2016-09-13.jpg
| image_caption = Station building in 2016
| address = Stationsplein 15<br>[[Amsterdam]], [[Netherlands]]
| line =
| structure =
| platform = 11
| depth =
| levels =
| tracks = 15 total
| parking =
| bicycle =
| opened = 15 October 1889
| architect = [[Пјер Кајперс]]
| closed =
| rebuilt =
| electrified =
| ADA =
| code = Asd
| owned =
| operator = [[Холандски железници]]
| zone =
| former =
| passengers = 162.000
| pass_year =
| pass_percent =
| pass_system =
| mpassengers =
| web =
| route_map =
| map_state =
| services_collapsible = yes
| services = {{s-rail|title=Eurostar}}
| coordinates = {{coord|52|22|42|N|4|54|0|E|display=inline,title}}
| map_type = Netherlands Randstad N#Netherlands
}}
 
'''Амстердам Централ''' ({{IPA-nl|ɑmstərˈdɑm sɛnˈtraːl}}; кратенка од: Asd) е најголемата железничка станица на [[Амстердам]], [[Холандија]]. Голем национален железнички центар, таа се користи од страна на 162,000 патници на ден, правејќи ја втора најпрометна железничка станица во земјата по централнара станица во Утрехт и најпосетуваниo Кралски музеј на Холандија.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.monumenten.nl/monumenten/5681|title=Stationsplein 9 Amsterdam|publisher=[[Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed]]|accessdate=2014-08-04}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.amsterdamcentraal.nu/english|title=Amsterdam Central Station Island|publisher=Amsterdam Central Station Island Coordinator Bureau|accessdate=2014-08-04}}</ref>
 
11.574

уредувања