Разлика помеѓу преработките на „Фенди“

Одземени 6 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Фенди“)
[[Податотека:Fendi_store_opening_-_Karl_Lagerfeld_(14094717834).jpg|мини|Fendi продавница отворање - Karl Lagerfeld (14094717834)]]
[[Податотека:Christmas_device_of_FENDI_Breeze_Xin_Yi_20171208.jpg|мини|Божиќ уред на FENDI Ветре Xin Yi 20171208]]
'''Fendi''' е светски позната италијанска модна компанија, особено, по своите торби и крзнени и кожни производи.
 
=== Креирај ===
Историјата на модната куќа започнува во 1918 година. година со отворање на продавница за крзно и производи од кожа во Рим каде што е отворена од страна Адел Касагранде  (1897-1978). По бракот Касандре e со Eдоардо Венден (1904-1960) во 1925 година, парот донесува одлука за промена на името на компанијата во  Fendi. Овој датум е наведен како година кога е основана на компанијата.Работата процветува неколку години подоцна  кога во 1932 се отвара нова работилница на улицата Виа Пиаве.Парот има пет ќерки.Во 1955 Фенди ја организира првата модна ревија за кожа и крзно.Секоја од ќерките наследува 20% од матичната компанија и започнува бизнис,Паола е одговорна за колекцијата од крзно,Ана за кожната опрема ,Алда е одговорна за продажбата,Франка за односот со купувачите и Карла го координира менаџментот.
[[Податотека:Fendi_store_opening_-_Karl_Lagerfeld_(14094717834).jpg|мини|Fendi продавница отворање - Karl Lagerfeld (14094717834)]]
[[Податотека:Christmas_device_of_FENDI_Breeze_Xin_Yi_20171208.jpg|мини|Божиќ уред на FENDI Ветре Xin Yi 20171208]]
 
=== Fendi денес ===
Во 2005 седиштето на компанијата  Фенди се локализира  во Палацо Пради.Крајот на 2007 започнува да се шири и на кинескиот пазар и тоа е првата модна компанија воопшто која на Кинескиот Ѕид одржува модна ревија со  88 моедли и  88 метри модна писта.Се проценува дека оваа модна ревија чинела околу $ 10 000.На крајот од 2011 се отвараат околу 20 Фенди продавници во Народната Република Кина.Главен дизајнер на женската линија на Фенди и понатаму е Карл Лагерфелд.Силвија Прада од 1994 година учествува како дизајнер на женската линија и како дизајнер за кожа на машката Фенди колекција.Фенди го финансира реновирањето на Фонтане ди Треви со 2,18 милиони евра кое што се завршува крајот на 2015 година.Во јули 2016 година Прада ја  претставува женската колекција напистата поставена над фонтаната Треви.
 
== Линкови Наводи==
{{reflist}}
[[Категорија:Модни креатори]]