Разлика помеѓу преработките на „Махмуд II“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
ситна поправка
(ситна поправка)
|image_portrait=Mahmud II.jpg
|image_tugra=Tughra of Mahmud II.JPG
|Military=Стагнација на Отоманската империјаИмперија
|title=[[Список на османлиски султани|Отомански султан]]|title2=[[Калиф]]
|before=[[Мустафа IV]]
|years=1808–39}}
 
'''Махмуд II''' ([[османлиски јазик]]: محمود ثانى ''Mahmud-ı sānī'') ({{роден на|20|јули|1785}} во {{роден во|Цариград}} - {{починал на|1|јули|1839}} во {{починал во|Цариград}}) бил триесетиоттриесеттиот [[султан]] на [[Отоманска империјаИмперија|Отоманската империјаИмперија]] во периодот од 1808 до 1839 година.
 
Неговото владеење е познато по големите административни, воени и фискални реформи кои кулминирале со воведување на Танзимат (реорганизација) која била извршена од страна на неговите синови Абдул Меџит I и Абдул Азис I. Во [[1826]] година по негова заповед бил ликвидиран јаничарски корпус. Го создал министерскиот совет.