Разлика помеѓу преработките на „Брајтон“

Додадени 50 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Нова Страница)
 
'''Брајтон''' ({{[[англиски јазик|англиски]]: ''Brighton}}'') е место во [[Обинетото Кралство]] во [[Англија]]. Се наоѓа на јужната страна на [[Англија]] и заедно со местото [[Хоув]] го сочинува градот [[Брајтон и Хоув]]. Брајтон е едно од омилените англиски летовалишта. Со проценката од 2007 во градот живеело 141.268 жители.
 
== Историја ==