Разлика помеѓу преработките на „Торквато Тасо“

Додадени 1.100 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(дополнување)
| occupation = поет
| genre = епска поезија, лирска поезија
| movement = [[Ренесанса]]
| influences = [[Данте Алигиери]], [[Џовани Бокачо]], [[Франческо Петрарка]], [[Лудовико Ариосто]]
| influenced = [[Лудвиг Тик]]
 
'''Торквато Тасо''' ([[11 март]] [[1544]] - [[25 април]] [[1595]]) — италијански поет.
 
==Биографија==
Тасо имал несреќна судбина: тој бил вљубен во Елеонора д'Есте, сестрата на [[војвода]]та од Ферара, Алфонсо II, а подоцна полудел и бил затворен во [[болница]]та „Санта Ана“ во [[Ферара]]. Во расправата „Силата на човечката фантазија“, Муратори тврди дека за време на нападите на лудилото Тасо си вообразувал дека го посетува неговиот домашен [[дух]], така што разговарал со него.<ref>„Beleške“, во: Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, str. 123.</ref>
 
==Творештво==
Тасо е најпознат по својот [[еп]] „[[Ослободениот Ерусалим]]“ и пасторалата „Аминта“.<ref>„Beleške“, во: Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, str. 123.</ref>
 
==Значење и влијание==