Географија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.102 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од 213.135.168.18) и ја поврати преработката 3407292 на Тиверополник
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 213.135.168.18) и ја поврати преработката 3407292 на Тиверополник)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[атмосфера]]та од една, и [[нприродните богатства, [[Растенија|растителниот]] и [[Животни|животинскиот]] свет на Земјата.
[[Податотека:Physical_world.jpg|thumb|333px|right|Физичка географска карта на Земјата.]]
 
'''Географија''' (''земјопис'', од {{Lang-grc|γεω}} „земја“ и ''γραφία'' „опишува“) — описна [[наука]] која своето внимание го насочува кон опишувањето на [[планета]]та [[Земја]]. Во потесна смисла, географијата е и природна и општествена наука, бидејќи ги проучува и опишува сите форми на земјината површина и сите природни појави што настануваат на неа и во [[атмосфера]]та од една, и [[население]]то (како дел од Земјата) и неговата [[Стопанство|стопанска]] дејност, од друга страна. Исто така, географијата ја опишува и проучува разместеноста на природните богатства, [[Растенија|растителниот]] и [[Животни|животинскиот]] свет на Земјата.
 
Човекот отсекогаш се интересирал за светот околу себе. Токму тоа е и причината што зачетоците на географијата како наука се појавиле уште во античко време. Обично таа се развивала со развојот на [[трговија]]та и [[морепловство]]то, а уште поинтензивно се развива подоцна, во времето на [[големите географски откритија]]. Во антиката, многу народи ја развивале географијата, како [[стара Грција|старите Грци]], [[Арап]]ите, [[Стар Рим|старите Римјани]] и други. Од последниве, најистакнати географи биле [[Птоломеј]] и [[Страбон]]. Птоломеј е и еден од првите географи кои ја опишале територијата на [[Македонија]].