Разлика помеѓу преработките на „Хрвати“

Додадени 38 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Хрватите''' се [[Јужни Словени|јужнословенски народ]] кој претежно е населен во западниот дел на [[Балкански полуостров|Балканскиот полуостров]]. Нивната бројност се движи околу 5 милиони луѓе. Најголемиот дел се населени во [[Хрватска]], а големи хрватски заедници има и во [[Босна и Херцеговина]] (Херцеговина), [[Србија]] ([[Војводина]]), [[Словенија]], [[Австрија]] [[Градиште (БургенландАвстрија)|Градиште]] - Градишче(Бургенланд), [[САД]], [[Германија]], [[Австралија]], а помала бројка на Хрвати има и во [[Република Македонија|Македонија]].
 
Хрватите зборуваат на [[хрватски јазик]], кој е доста близок и сличен со [[српски јазик|српскиот јазик]].