Разлика помеѓу преработките на „Торквато Тасо“

Додадени 473 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
}}
 
'''Торквато Тасо''' ([[11 март]] [[1544]] - [[25 април]] [[1595]]) — италијански поет. Бил пример за [[романтизам|романтичарите]], а неговата поезија ги инспирирала [[Јохан Волфганг фон Гете|Гете]] и [[Лорд Бајрон|Бајрон]]
 
==Значење и влијание==
Според Џакомо Леопарди, поради постојаните несреќи што го следеле во текот на животот, иако бил изворен и инвентивен, Тасо заостанал зад трите големи италијански поети.<ref> Đ. Leopardi, ''Pesme i proza''. Beograd: Rad, 1964, стр. 110.</ref>
 
Тасо бил пример за [[романтизам|романтичарите]], а неговата поезија ги инспирирала [[Јохан Волфганг фон Гете|Гете]] и [[Лорд Бајрон|Бајрон]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}