Разлика помеѓу преработките на „Седум смртни гревови“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
с (додадена Категорија:Христијанска етика користејќи го HotCat)
 
== Алчност ==
Алчноста е особина карактеристична за луѓе кои сакаат да имаат сè за себе. Тука не станува збор само за алчност во поглед на материјалното, туку и духовното. Филозофот [[СенкаСенека]] вели дека сиромашните сакаат малку, богатите многу, а алчниитеалчните сè.<ref name=nav7>{{cite web|url=http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/t32391.lt.html|title=Drugi smrtni greh: škrtost|publisher=Politika.rs|accessdate = 23. 12. 2013.}}</ref>
 
== Завист ==