Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Одземен 91 бајт ,  пред 1 година
(→‎Шеријатски закони: Ова тврдење не би го оставил без извор.)
 
===Храна===
[[File:Shawarmafood.jpg|thumb|Шаварма, типично арапско јадење]]
 
Арапската храна е многу популарна и достапна е насекаде во градот. Брзата храна, јужноазиската и кинеската кујна се исто така многу популарни и се широко достапни. Продажбата и потрошувачката на свинско месо, иако законски, се регулира и се продава само на немуслиманите, во одредени области на супермаркетите и аеродромите<ref name=pork>[http://www.stat-usa.gov/agworld.nsf/505c55d16b88351a852567010058449b/898e8206171d628385256d02006df0d7/$FILE/TC3003.PDF Food and Agricultural Import Regulations and Standards] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080226222518/http://www.stat-usa.gov/agworld.nsf/505c55d16b88351a852567010058449b/898e8206171d628385256d02006df0d7/%24FILE/TC3003.PDF |date=26 February 2008 }}. ''GAIN Report''. United States Department of Agriculture</ref>. Слично на тоа, продажбата на алкохолни пијалаци е регулирана. Потребна е дозвола за купување на алкохол. Сепак, алкохолот е достапен во баровите и рестораните во хотелите<ref name="Dubai Culture"/>. Местата каде има [[наргиле]] и [[кафе]] исто така популарни во Дубаи. [[Бирјани]] е исто така популарна кујна во Дубаи со тоа што е најпопуларен меѓу Индијците и Пакистанците присутни во Дубаи<ref>{{cite web |url=https://www.zomato.com/dubai/best-biryani-restaurants |title=Biryani in Dubai |publisher=zomato.com |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20160207234027/https://www.zomato.com/dubai/best-biryani-restaurants |archivedate=7 February 2016 |df=dmy-all }}</ref>.