Разлика помеѓу преработките на „Пјер Латур“

Додадени 4.427 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| proteams = {{ct|ALM|2013}} ''(<small>стажант</small>)''<br />{{ct|ALM|2015}}
| majorwins = '''[[Голема трка (велосипедизам)|Големи трки]]'''
:'''[[Тур де Свис]]'''
::[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2018|2018]])
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::1 индивидуална етапа ([[Вуелта а Еспања 2016|2016]])
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Податотека:MaillotFra.PNG|20п]] Национален друмскихронометарски првак (2017, 2018)
| medaltemplates =
| updated = 726 мајавгуст 2018
}}
 
'''Пјер Латур''' ({{lang-fr|Pierre Latour}}; р. {{роден|12|октомври|1993}}) — [[Франција|француски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|ALM}}.<ref>{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/rider/Pierre_roger_Latour|title=Pierre-Roger Latour » AG2R La Mondiale|accessdate=2 март 2015}}</ref>
 
Тој е етапен победник на [[Вуелта а Еспања]] и двократен победник на националното хронометарско првенство.
Поради канцелариска грешка кога бил аматер, Латур обично е познат како „Роже“, односно како '''Пјер Роже Латур'''.<ref>{{нмс|url= http://inrng.com/2015/06/saturday-shorts-11/|title=inrng: saturday shorts|work=inrng.com}}</ref> Бил именуван во почетниот состав за [[Вуелта а Еспања 2016]].<ref name="Vuelta">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Vuelta_a_Espana_2016_Startlist|title=71st Vuelta a España|accessdate=20 август 2016|work= ProCyclingStats}}</ref> На трката ја постигнал својата прва етапна победа на некоја [[Голема трка (велосипедизам)|голема трка]] на претпоследната етапа, победувајќи го [[Дарвин Атапума]].<ref>{{cite news|url=http://www.lavuelta.com/la-vuelta/2016/us/stage-20/news/flm/nairo-quintana-poised-to-win-the-vuelta.html|title=Nairo Quintana poised to win the Vuelta|work=[[Вуелта а Еспања]]|publisher=Unipublic|date=10 септември 2016|accessdate=12 ноември 2016}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url= http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List|accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
== Кариера ==
 
Поради административна грешка кога бил аматер, Латур обично е познат како „Роже“, односно како '''Пјер Роже Латур'''.<ref>{{нмс|url= http://inrng.com/2015/06/saturday-shorts-11/|title=inrng: saturday shorts|work=inrng.com}}</ref>
 
=== АГ2Р Ла Мондијал (2015-денес) ===
==== 2015 ====
 
Во неговата прва година како професионален возач, Латур имал солиден настап на Рут ди Сид. Нападнал на третата етапа, но на последното искачување го стигнале [[Алберто Контадор]] и [[Наиро Кинтана]]. Не успеал да го следи Контадор на спустот. Ја завршил етапата на третото место, како и целата трка, освојувајќи го пласманот за млад возач.
 
==== 2016 ====
 
[[Податотека:TDF24558 laporte (41961100410).jpg|мини|лево|Латур ја носел белата маичка на [[Тур де Франс 2018]]]]
 
ПорадиНа канцелариска[[Тур грешкаде когаРоманди бил2016|Тур аматерде Романди]], Латур обичного еосвоил познатпласманот какоза млад „Роже“возач, односношто какобил '''Пјерпрв Рожетаков пласман на трка Латур'''.<ref>{{нмс|url=од http://inrngСветската турнеја.com/2015/06/saturday-shorts-11/ По петтата етапа на [[Тур де Свис 2016|title=inrng:Тур де Свис]] бил во водечката маичка, но на крајот ја saturdayнапуштил shorts|work=inrngтрката.com}}</ref> Бил именуван во почетниот состав за [[Вуелта а Еспања 2016]].<ref name="Vuelta">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Vuelta_a_Espana_2016_Startlist|title=71st Vuelta a España|accessdate=20 август 2016|work= ProCyclingStats}}</ref> На трката ја постигнал својата прва етапна победа на некоја [[Голема трка (велосипедизам)|голема трка]] на претпоследната етапа, победувајќи го [[Дарвин Атапума]].<ref>{{cite news|url=http://www.lavuelta.com/la-vuelta/2016/us/stage-20/news/flm/nairo-quintana-poised-to-win-the-vuelta.html|title=Nairo Quintana poised to win the Vuelta|work=[[Вуелта а Еспања]]|publisher=Unipublic|date=10 септември 2016|accessdate=12 ноември 2016}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url= http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List|accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
==== 2017 ====
 
Во сезоната 2017, Латур уште еднаш го освоил пласманот за млад возач на [[Тур де Романди 2017|Тур де Романди]]. Кон крајот на јуни исто така го освоил националното хронометарско првенство. Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url= http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List|accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref> Водел во пласманот за млад возач 2 дена пред да ја предаде маичката на [[Сајмон Јејтс (велосипедист)|Сајмон Јејтс]], кој победил на крајот. Латур завршил шести во пласманот за млад возач на Тур. Ја завршил годината со деветто место на Милано-Торино и шесто место на Хроно де Насионс.
 
==== 2018 ====
 
На [[Волта а Каталуња 2018|Волта а Каталуња]], Латур стигнал до подиум со третото место и го освоил пласманот за млад возач. Исто така, завршил осми на [[Тур де Романди 2018|Тур де Романди]] и седми на [[Критериум ди Дофине 2018|Критериум ди Дофине]], каде го освоил пласманот за млад возач. Кон крајот на јуни по втор пат го освоил националното хронометарско првенство. Во јуни настапил по втор пат на [[Тур де Франс 2018|Тур де Франс]]. Изгубил време веќе на првата етапа, но повратил дел од него кога завршил втор на шестата етапа зад [[Даниел Мартин (велосипедист)|Даниел Мартин]]. Успеал да влезе во водство на пласманот за млад возач по десеттата етапа и го освоил пласманот на крајот на трката.
 
== Достигнувања ==
: 9. [[Милано-Торино]]
;2018
: Национални друмски првенства
::1. [[Податотека:MaillotFra.PNG|20п]] Хронометар
::4. Друмска трка
: 1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач [[Тур де Франс 2018|Тур де Франс]]
: 3. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2018|Волта а Каталуња]]
::1. [[Податотека:Jersey blue lines volta.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 7. Краен пласман [[Критериум ди Дофине 2018|Критериум ди Дофине]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20п]] Пласман за млад возач
: 8. Краен пласман [[Тур де Романди 2018|Тур де Романди]]
: 8. Класик Сид-Ардеш
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Пласман за млад возач на Тур де Франс}}
{{Возачи во АГ2Р-Ла Мондијал}}