Разлика помеѓу преработките на „Халдор Лакснес“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с
До 1948 година имал изградено куќа во руралните села надвор од Мосфелсбоер. Потоа, започнал ново семејство со својата втора сопруга, Аудур Свеинсдоттир која, исто така, ја презела улогата на лична секретарка и бизнис менаџер.
 
Како одговор на воспоставувањето на постојана американска воена база во Кефлавик[[Кеплавик]], тој ја напишал сатирата Атомстодин ([[Атомска станица]]), акција која можеби придонела да биде ставен на црната листа во САД.
 
"Деморализацијата во периодот на окупација е опишана ... никаде толку драматично како во Халдор Килјан Лакснес" Атомстодин (1948) ... [каде што го прикажал] повоеното општество во Рејкјавик, потполно растргнато од нејзините приклучоци од лавината на странското злато. "