Разлика помеѓу преработките на „Извор“

Додаден 41 бајт ,  пред 3 години
с
 
==Изворот како тема во уметноста и во популарната култура==
Изворот се јавува и како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Извор“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 76.</ref>
* „Бела тага на изворот“ - песна на македонскиот поет [[Ацо Шопов]].<ref>Ацо Шопов, ''Песни''. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 42.</ref>
 
 
== Наводи ==