Разлика помеѓу преработките на „Лорис Кариус“

Додадени 84 бајти ,  пред 3 години
викифицирање
(Создадена страница со: '''Лорис Свен Кариус''' (роден на 22 јуни 1993) е германски професионален фудбалер кој игр...)
 
(викифицирање)
'''Лорис Свен Кариус''' (роден на 22 јуни 1993) е германски професионален фудбалер кој игра како голман во клубот на [[Премиер Лигаталигата]] во [[ФК Ливерпул|Ливерпул]]. Тој ја претставуваше Германија на ниво на млади.
 
Кариус ја започназапочнал својата кариера со [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] пред да се пресели во [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] во 2009 година. По две години во младинскиот систем во Манчестер Сити, тој се вратил во Германија со Мајнц 05. Тој се етаблирал како голман од прва изборна страна на [[Бундеслига|Бундеслигата]] пред да префрли во Ливерпул во 2016 година за сума од 4.,75 милиони фунти.
 
== Биографија ==
Раниот живот
Кариус е роден во Бибах, [[Баден-Виртемберг]] на 22 јуни 1993 година доод Кристин и Харалд Кариус. Харалд сакал неговиот син да стане мотокрос возач, но дедото на Лорис, Карл, го охрабрил да се фокусира на фудбалот.
 
Кариус присуствувалучел нагимназија Песталоци-гимназијатаво БиберахБибах, додека не се преселил во Англија во 2009 година, каде што тогаш бил приватно обучен.