Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Додадени 15 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Од 1 јануари 2007 година Кралството Данска е поделено во пет региона во суштинската Данска (јужниот дел на земјата крај Европскиот континент) и два автономни атлантиски региона – [[Гренланд]] и [[Фарски острови]]. Двата автономни региона имаат пошироко самоуправување и се претставени со по две места во данскиот парламент. Неатлантските региони се следниве:
 
* [[Престолнински регион (Данска)|Престолнински]] (со 1.645.825 жители, седиште: [[Хилеред]])
* [[Зеланд (регион)|Зеланд]] (со 819.427 жители, седиште: [[Соре]])
* [[Јужна Данска]] (со 1.194.659 жители, седиште: [[Вајле]])