Разлика помеѓу преработките на „Преспански договор“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
}}
 
'''Преспански договор''' — меѓународен договор потпишан од шефовите на дипломатијата на [[Министер за надворешни работи на Македонија|Македонија]], [[Никола Димитров]] и на [[Министер за надворешни работи на Република Грција|Грција]], [[Никос Коѕијас]] на 17 јуни 2018 година во селото [[Нивици]], [[Егејска Македонија]], на брегот на [[Преспанското Езеро]]. Истиот бил потпишан и од посредникот на [[ООН]] за спорот за името Македонија, [[Метју Нимиц]], кој истиот ден славел роденден. Договорот ја заменува Привремената спогодба потпишана во [[Њујорк]] на 13 септември 1995 година. Тој претставува решение на [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спорот за името Македонија]] и воспоставува стратешко партнерство помеѓу [[Македонија]] и [[Грција]]. Според истиот [[Република Македонија]] треба да го промени своето име во Република Северна Македонија, а [[Грција]] ќе ги признае нејзините државјани како Македонци односно граѓани на Република Северна Македонија, како и официјалниот јазик на државата за [[македонски јазик]].<ref>{{нмс|title=Потпишан договорот за името, Заев: поместивме планини|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29293477.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=17 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>
 
== Позадина ==