Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

нема опис на уредувањето
 
Голем дел од македонските деjци биле против диктаторските методи на Стамболов и неговата ''протурска политика''<ref>Вардарски (Петар Поп Арсов), „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“, превод, редакција, коментар и предговор д-р Ванчо Ѓорѓиев, Табернакул, Скопје 2006.</ref>, па така дошло и до книшката на Вардарски ([[Петар Попарсов|Петар Поп Арсов]]) „[[Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници]]” (1894) што всушност ја претставувала програмата на тогаш основаната [[ТМОРО]]. ''(Види [[Лозарското движење]])''
 
== Убиство ==
На [[15 јули]] [[1895]] година врз Стамболов бил извршен обид за убиство од [[Михаил Ставрев]] и други македонски дејци, блиски до [[Наум Туфекчиев]], и по три дена умира од повредите. Повод за убиството била одмазда за смртта на [[Коста Паница]] – бивш сојузник на Стамболов, кој со содејство на Русија прави опид за воен преврат и како резултат на тоа е екзекутиран. Стамболов е нападнат два дена пред делегацијата за помирување со Русија да биде примена од рускиот цар [[Николај II]].
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
{{Премиери на Бугарија}}
{{Бугарија-политичар-никулец}}
{{Премиери на Бугарија}}
 
{{Нормативна контрола}}
6.292

уредувања