Разлика помеѓу преработките на „Жито“

Додадени 234 бајти ,  пред 3 години
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
* [[Пиреј]]
 
==Галерија на житарици==
<center>
<gallery mode=packed heights=120px>
File:Пченка МК 01.jpg|Кочани (клавчиња) пченка на страк во фаза на зреење
File:Пченка МК 02.jpg|Нива со пченка близу селото [[Добрејци]], [[Струмичко]]
File:Ориз во Кочанско 18.jpg|Класје зрел ориз во оризница близу [[Кочани]]
File:Ориз во Кочанско 15.jpg|Оризница близу [[Кочани]]
File:'Рж (жито) 01.jpg|Поле со див 'рж на планината [[Бистра]], самоникнат од некогашни посеви
File:'Рж (жито) 02.jpg|Поле со див 'рж на планината [[Бистра]], самоникнат од некогашни посеви