Разлика помеѓу преработките на „Алкан“

Додадени 125 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
[[Податотека:Methane-2D-stereo.svg|мини|десно|Хемиска структура на [[метан]]от]]
'''Алканите''' се [[јаглеводород]]и во чија [[молекула]] се содржат само единечни [[Ковалентна врска|ковалентни врски]], како меѓу [[јаглерод]]ните и [[водород]]ните [[атом]]и, така и меѓу самите јаглеродни атоми. Алканите се нарекуваат и заситени јаглеводороди, бидејќи не можат да содржат повеќе водород отколку што веќе содржат во молекулата. Како резултат на тоа што сите атоми во алканите се сврзани со единечни врски, следува дека јаглеродните атоми во нив се ''sp<sup>3</sup>'' [[Хибридизација (хемија)|хибридизирани]].