Разлика помеѓу преработките на „Матрица (филм)“

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''''МатриксМатрица''''' е американски филм од [[1999]] година, според [[сценарио]] и [[режија]] на [[сестри Вачовски|сестрите Вачовски]] (Енди и Лари). Во главните улоги се: [[Киану Ривс]], [[Лоренс Фишбурн]], [[Кериен Мос]] и [[Хуго Вивинг]]. Филмот предизвика голем интерес поради своето сценарио и визуелни ефекти и веќе се здоби со статусот на [[култен филм]]. Снимен е во [[Сиднеј]], [[Австралија]].
 
По појавата и успехот на Матрикс'''Матрица''' беа снимени уште две продолженија: ''[[Матрикс релоадед]]'' и ''[[Матрикс револуции]]''.
 
{{никулец}}