Хидроенергија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
ситна поправка - евтин
[проверена преработка][проверена преработка]
Fcb king (разговор | придонеси)
Нема опис на уредувањето
ситна поправка - евтин
Ред 15:
 
Предноста на овој е да се [[енергија]] преку [[жица]] да може да се пренесува на голема оддалеченост.
Порано [[фабрика|фабрика]] често морале да бидат на [[крајбрежје]] на река да се произведат директно хидроенергија, поготово пред откривањето на [[парна машина|парна машина]]. Парните машини меѓутоа не биле погодни за мала потрошувчка, па тек по појаваѕа на ефтиневтин [[електрицитет]] од хидроелектрана бил совладан тој [[проблем]].
 
[[Податотека:Hydroelectric dam without text.jpg|мини|Хидроелектрана-шема: А-резервоар, Б-зграда, Ц-турбина, Д-генератор, Е-влез на вода, Ф-цевка за вода, Г-високонапонска линија, Х-река]]