Разлика помеѓу преработките на „Дилма Русев“

Додадени 142 бајти ,  пред 2 години
с
(Откажано уредувањето 3611306 на уредникот CommonsDelinker (разговор))
 
 
== Семејство ==
[[Податотека:Dilma Rousseff infancia.png|мини|лево|Дилма Русев (на средина) со фамилијата.]]
Таткото на Дилма, ''Петар Стефанов Русев'' бил деец на [[Комунистичка партија на Бугарија|Комунистичка партија на Бугарија]] (КПБ) во [[Габрово (Бугарија)|Габрово]], но во 1929 година избегал во [[Франција]], а неколку години подоцна и во Бразил, каде што го променил името во ''Педро Русеф''. Тој се оженил со учителката ''Дилма Жана да Силва'', со која имале 3 деца, Игор, Дилма и Жана Лусија.