Леска (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 26 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Слика:AlbaniaLezhe.png|десно|Мапа Албаније са означеним Лежеом]]
 
'''Округот Леж''' изворно Македонскимакедонски '''Леска''' ([[албански]]: ''Rrethi i Lezhës'') е еден од 36-те окрузи во [[Албанија]]. Округот има населеие од 77,184 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref>(2010), и површина од 479 км². Округор се наоѓа во северозападниот дел на земјата, со главен град [[Леж]]. Во округот се наоѓаат следните населени места:
 
*[[Балдрен и Ри]] (9,872)
*[[Колш]] (6,259 жители)
*[[Леж]] ('''Леска''') (24,994 жители)
*[[Свети Јован (Албанија)|Свети Јован]] (10,340 жители)
*[[Ш’нкол]] (13,523 жители)
*[[Унгреј]] (3,154 жители)