Разлика помеѓу преработките на „Стар Свет“

Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 46 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q174807 (translate me))
[[Податотека:Ptolemy World Map.jpg|мини|десно|250п|Карта на „стариот свет“ ([[Птоломеј]], копија од XV век)]]
 
'''СтариотСтар светСвет''' е поим што се однесува на [[свет]]от како што бил познат во [[антика]]та и [[среден век|средниот век]]. Се користи во контекст на и наспроти „[[Нов свет|Новиот свет]]“ (т.е. [[Америка]]).
 
Во стариот свет спаѓаат [[Африка]], [[Азија]] и [[Европа]] (збирно наречени [[Афроевроазија]]) и околните острови (или барем оние краишта за кои се знаело пред XV век).