Алберт Сониксен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
починал-место= [[Вилимантик]], [[САД]]|
}}
'''Алберт Сониксен''' ([[англиски]]: ''Albert Sonnichsen'') бил американски новинар, заштитник на македонско - одринската револуционерната борба во [[Македонија (регион)|Македонија]] и [[Одринско]].
== Биографија ==
Алберт Сониксен е роден на 5 мај 1878 година во [[Сан Франциско]]. На 21 години во 1899 година заминал како учесник во американска експедиција за [[Филипините]], каде што поминал на страната на бунтовничките локални племиња. Во 1901 година во [[Њујорк]] ја објавил својата прва книга со спомени од оваа авантура.
3.872

уредувања