Разлика помеѓу преработките на „Борка Талески“

Додадени 177 бајти ,  пред 2 години
с
 
=== Активизам ===
[[Податотека:Borka Taleski so grupa mladinci, Bitola.jpg|мини|десно|Борка Талески со група младинци, 1939 г. во Битола]]
 
Со одличен успех го завршил средното образование и по желба на домашните се запишал на Медицинскиот факултет во [[Белград]] во 1939 година. Во периодот кога се запишал на факултет, во ек било револуционерното движење. Борка Талески веднаш се приклучил на истото. Иако немал желба да се истакнува, сепак бил забележан од потесното организациско тело. Бил перцепиран како храбар и одлучен, вешт оратор и со силно развиено чувство на колективен живот. Поради своите карактеристики, вештини и посветеност, тој бил примен како член на [[Комунистичка партија на Југославија|Комунистичката партија на Југославија]]. Меѓу првите задачи кои ги добил било раководењето со групите за теоретско образование. Паралелно учествувал на сите демонстрации организирани во Белград, а покажал и организациски способности. За време на летните и зимските одмори, Борка држел состаноци и курсеви во Прилеп, а држел и комунистички и работнички состаноци, а пишувал и летоци.<ref name="херои"/>