Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додадени 348 бајти ,  пред 2 години
→‎Наводи: дополнување
(Одбиени последните 3 промени во текстот и вратена преработката 3612598 на Berthold Werner)
(→‎Наводи: дополнување)
* Црква Свети Никола (Прага)во Стариот град
* Црква Свети Никола (Прага)на Мала страна
 
==Свети Никола во уметноста==
* „Не помагај, Боже“ (''Не помози, Боже'') - српска народна приказна.<ref>Вук Караџић, ''Српске народне приповијетке''. Београд: Лагуна и Вукова задужбина, 2017, стр. 434.</ref>
 
== Наводи ==