Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

Додаден 691 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Во [[1926]] г. емигрирал во [[СССР]] ([[Одеса]] и [[Тбилиси]]). Во септември [[1927]] г. бил испратен на студии на [[Комунистички универзитет за националните малцинства на Западот|Комунистичкиот универзитет за националните малцинства на Западот]] во [[Москва]], кои ги завршил во [[1929]] година.
[[File:Зошто ние Македонците сме одделна нација.pdf|thumb|мини|лево|Статијата „[[Зошто ние Македонците сме одделна нација]]“ <small>(кликнете на сликата за да ја отворите и читате во целост)</small>]]
Во Бугарија се враќа во [[1933]], кога станува член на [[ВМРО (об.)]]. Соработува со весниците „[[Македонско знаме]]“, „[[Македонска револуција]]“, „[[Македонско единство]]“, „[[Обединист]]“, како и во списанието „[[Македонски вести]]“. Во „Македонско знаме“ ја објавува брошурата „[[Идеите и задачите на македонското движење во Бугарија]]“, како најава на студијата „[[Зошто ние Македонците сме одделна нација]]“, потпишан како Бистришки. На судскиот процес во Софија против членови на ВМРО (Об.) во [[1936]] година бил осуден во отсуство на 5 години затвор.
 
Во [[1941]] г. преминал во нелегалност. Во [[1942]] бил уапсен и осуден на 15 години затвор. Од [[1943]] г. казната ја издржувал во [[Идризово]], Скопско. ВоНа средината[[20 најуни]] [[1944]] г.година, избегалзаедно насо слободната[[Перо територијаИвановски]], [[Димитрија Алексовски - Пекар]] и [[Никола Димитровски - Грчето]], успева да избега од затворот „Идризово“<ref>Стојан Илиќ - Каталенац „Никола Димитровски - Грчето“, Скопје, 1997, 87 стр.</ref> и се вклучува во [[НОВ]] на Македонија. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]]. Работи во весникот „[[Илинденски пат]]“, а при основањето на весникот „[[Нова Македонија]]“ е избран за негов прв главен уредник. Бил и заменик-министер за социјални грижи.
 
Во 1944-1945 година се спротивставува на просрпската и антибугарска политика на [[Лазар Колишевски]] при создавањето на македонскиот литературен јазик и азбука.<ref>„БКП, Коминтернът и Македонският въпрос (1917-1946)“. Документи, т. ІІ, издава Главно управление на архивите, София, 1999, с. 1245-1248</ref>
<div class="references-small"><references /></div>
{{Дејци на ВМРО (Обединета)}}
 
== Литература ==
* [[Иван Катарџиев]], „Васил Ивановски, борец за идеалот за слободна и обединета Македонија на Балканот“, Македонска академија на науките и уметностите, Скопје, 2014.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ивановски, Васил}}
[[Категорија:Македонски дејци]]
[[Категорија:Македонски новинари]]
[[Категорија:ПартизаниУчесници во НОБ]]
[[Категорија:Дејци на БКП]]
[[Категорија:Делегати на Првото заседание на АСНОМ]]
6.011

уредување