Стомна: Разлика помеѓу преработките

Одземени 55 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:MuseAcrotiriItems-133-134-6645-2.JPG|мини|десно|200п|[[Минојска култура|Минојска]] стомна од [[теракота]]]]
'''Стомна''' или '''бардаче''' е [[сад]] кој служи за леење или сипување [[течност]]и. Може да биде изработен од [[керамика ]], [[стакло ]] или [[метал]]. Некогаш биле со поголеми [[димензии]].
Најчесто имаат една рачка, но некои вридови можат да имаат и две или да бидат потполно без нив.
 
Се користеле од настанувањето на првите култури, преку [[Антика|Антикатаантика]]та, па свесè до денес.
 
== Види уштеПоврзано ==
* [[Мегарски пехари]]
* [[Ојнохое]]
 
== Галерија ==
<gallery>
Слика:Weltliche Schatzkammer Wien (83).JPG|Стомна за крштевање од 1711.
</gallery>
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Керамика]]