Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

Додадени 1.462 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = 18 октомври 1906
| роден-место = [[Оловраде|Ловраде]], [[Костур (град)|Костур]]ско, [[Македонија]] ([[Османлиска империја]])
| починал-дата = 1991
| националност =
}}
'''Васил Атанасков Ивaновски''' ([[Оловраде|Ловраде]], [[Костур (град)|Костур]]ско, [[18 октомври]] [[1906]] - [[Софија]], [[1991]]) бил македонски културно-национален и комунистички деец, публицист и историограф.
 
== Биографија ==
Заедно со семејството Ивановски емигрира во [[Бугарија]]. Прогимназијалното училиште го завршува во [[Пловдив]]. СеБил вклучуватутунски активноработник, восиндикално дејноститеи наполитички македонскатаактивен, емиграцијаа воод Бугарија[[1923]] г. Како член на [[БКПБугарска комунистичка партија|БРП (комунисти)]] учествуваи претседател на [[Прогресивна македонска младинска организација|Прогресивната македонска младинска организација]].<ref>Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, том I, стр. 586-587.</ref> Учествува во [[Септемвриско востание|Септемвриското востание]].
[[File:Зошто ние Македонците сме одделна нација.pdf|thumb|мини|лево|Статијата "[[Зошто ние Македонците сме одделна нација]]" <small>(кликнете на сликата за да ја отворите и читате во целост)</small>]]
Емигрира во [[СССР]] во [[1926]] година кадешто завршува студии на Комунистичкиот универзитет за националните малцинства на Западот ([[1929]]).
 
Во [[1926]] г. емигрирал во [[СССР]] ([[Одеса]] и [[Тбилиси]]). Во септември [[1927]] г. бил испратен на студии на [[Комунистички универзитет за националните малцинства на Западот|Комунистичкиот универзитет за националните малцинства на Западот]] во [[Москва]], кои ги завршил во [[1929]] година.
Во Бугарија се враќа во [[1933]], кога станува член на [[ВМРО (об.)]]. Соработува со весниците „[[Македонско знаме]]“, „[[Македонска револуција]]“, „[[Македонско единство]]“, како и во списанието „[[Македонски вести]]“.
[[File:Зошто ние Македонците сме одделна нација.pdf|thumb|мини|лево|Статијата "[[Зошто ние Македонците сме одделна нација]]" <small>(кликнете на сликата за да ја отворите и читате во целост)</small>]]
Во Бугарија се враќа во [[1933]], кога станува член на [[ВМРО (об.)]]. Соработува со весниците „[[Македонско знаме]]“, „[[Македонска револуција]]“, „[[Македонско единство]]“, како и во списанието „[[Македонски вести]]“. Во „Македонско знаме“ ја објавува брошурата „[[Идеите и задачите на македонското движење во Бугарија]]“, како најава на студијата „[[Зошто ние Македонците сме одделна нација]]“, потпишан како Бистришки. На судскиот процес во Софија против членови на ВМРО (Об.) во [[1936]] година бил осуден во отсуство на 5 години затвор.
 
Во [[1941]] г. преминал во нелегалност. Во [[1942]] бил уапсен и осуден на 15 години затвор. Од [[1943]] г. казната ја издржувал во [[Идризово]], Скопско. Во средината на [[1944]] годинаг. избегал на слободната територија и се вклучува во [[НОВ]] на Македонија. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]]. Работи во весникот „[[Илинденски пат]]“, а при основањето на весникот „[[Нова Македонија]]“ е избран за негов прв главен уредник. Бил и заменик-министер за социјални грижи.
Во „Македонско знаме“ ја објавува брошурата „[[Идеите и задачите на македонското движење во Бугарија]]“, како најава на студијата „[[Зошто ние Македонците сме одделна нација]]“, потпишан како Бистришки.
 
Во 1944-1945 година се спротивставува на просрпската и антибугарска политика на [[Лазар Колишевски]] при создавањето на македонскиот литературен јазик и азбука.<ref>„БКП, Коминтернът и Македонският въпрос (1917-1946)“. Документи, т. ІІ, издава Главно управление на архивите, София, 1999, с. 1245-1248</ref>
Во [[1944]] година се вклучува во [[НОВ]] на Македонија. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]]. Работи во весникот „[[Илинденски пат]]“, а при основањето на весникот „[[Нова Македонија]]“ е избран за негов прв главен уредник.
 
Во 1944-1945 година се спротивставува на просрпската и антибугарска политика на [[Лазар Колишевски]] при создавањето на македонскиот литературен јазик и азбука.<ref>„БКП, Коминтернът и Македонският въпрос (1917-1946)“. Документи, т. ІІ, издава Главно управление на архивите, София, 1999, с. 1245-1248</ref>
[[Податотека:Македонското прашање.pdf|thumb|мини|десно|Книгата „''[[Македонското прашање - во минатото и сега]]''“ (1943)<small>(Стиснете на сликата за да ја читате во целост)</small>]]
На почетокот на ноември [[1945]] година се враќа во [[БугариjаБугарија]] и работи во [[Пиринска Македонија]]. Во [[1948]] г. Васил Ивановски, како претседател на Македонското братство во Софија, заедно со [[Спиро Василев]] - Загоричанинот прави обиди да го издаде дневникот на македонскиот револуционер [[Васил Чакаларов]], но не успева во тоа, бидејќи при апсењето во процесот против [[Трајчо Костов]] дневникот на Чакаларов е запленет од полицијата (патем, бил издаден 52 години подоцна, во [[Софија]], [[Бугарија]])<ref>[http://promacedonia.org/bmark/vch/index.htm Васил Чекаларов: ДНЕВНИК 1901-1903 г., стр. 5 (Предговор), съставителство Ива Бурилкова, Цочо Билярски (ИК „Синева” София, 2001)]</ref>. Во [[1949]] година е уапсен во процесот против [[Трајчо Костов]]. Осуден е на 12 години строг затвор и губење на граѓанските права за 15 години.<ref>Александар Литовски „Јубилеен календар за Егејскиот дел на Македонија во 2009 година“, Организација на Македонците-потомци од Егејскиот дел на Македонија, Битола, 2009.</ref> По седум години одлежани во затвор, во [[1956]] година бил рехабилитиран и ослободен. Умира во Софија во [[1991]] година.
 
== Наводи ==
<div class="references-small"><references /></div>
{{Дејци на ВМРО (Обединета)}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ивановски, Васил}}
[[Категорија:Македонски дејци]]
[[Категорија:Македонски новинари]]
[[Категорија:Партизани]]
[[Категорија:Дејци на БКП]]
5.936

уредувања