Разлика помеѓу преработките на „Мекнес“

Додадени 18 бајти ,  пред 2 години
поврзница Фес (град)
с (Bot: Migrating 44 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q178663 (translate me))
(поврзница Фес (град))
[[Податотека:Meknes Medersa Bou Inania.jpg|thumb|Медреса Боу Инаниа во Мекнес.]]
 
'''Мекнес''' ([[Арапски јазик|арапски]]: مكناس) е [[град]] во северен [[Мароко]], лоциран 130 километри од главниот град [[Рабат]] и 60 километри од [[Фес (град)|Фес]]. Тој е поврзан со автопат со овие два града. Мекнес бил главен град на Мароко под власта на [[Исмаил Ибн Шариф|Мавлај Исмаил]] ([[1672]] – [[1727]]), пред да биде заменет со Рабат. Има вкупно 536,322 жители (според попис од [[2004]]). Тој е седиште на регионот [[Мекнес-Тафилалет]].
 
Територијата на која денес е градот била под доминација на [[Римска Империја|Римската Империја]] во [[117]] п.н.е.